O KONFERENCI
44. mednarodna znanstvena konferenca o razvoju organizacijskih znanosti
ČLOVEK, UMETNA INTELIGENCA IN ORGANIZACIJA
Družba, v kateri živimo danes, je v obdobju velikih sprememb, ki se odvijajo na različnih področjih našega življenja. Čeprav se naš korak včasih ustavi, pa se silnice okolja ne ustavijo. Hitrost sprememb nas pogosto niti ne preseneti več. So pa stebri našega delovanja, dosežki človeške družbe nekaj, na kar smo lahko upravičeno ponosni. Umetna inteligenca je v zadnjem obdobju ena izmed silnic, ki marsikje vstopa v naš vsakdan. Kje so priložnosti in kje nevarnosti umetne inteligence, kje je človeška inteligenca še vedno pomemben korak pred umetno inteligenco?
Organizacija je terminološko gledano lahko opredeljena z različnih zornih kotov. Lahko jo uporabljamo v različnih pomenskih zvezah. Ravno tako si lahko vsak od nas razvije lastno interpretacijo pojma. Naš korak je namreč vsakodnevno vezan na najrazličnejše organizacije.
Če si zastavljamo vprašanje, zakaj se naš svet vrti okrog organizacij, odgovora ni težko najti. Velik del svojega časa preživimo v različnih organizacijah, zato je razumevanje zakonitostih njihovega delovanja ključnega pomena. Ob tem so prizadevanja za razumevanje organizacije postavljena s ciljem, da s spoznanji o organizacijskih vedah in njenih zakonitostih, prispevamo k nadaljnjemu razvoju tako organizacij kot širše družbe.
44. mednarodno znanstveno konferenco o razvoju organizacijskih znanosti bomo usmerili v razvoj poglabljanje znanja o organizacijskih vedah pri čemer se bomo osredotočili na sodobne izzive in priložnosti, ki jih današnji čas prinaša. Na eni strani je človek tisti, ki je tkal spoznanja o organizaciji in bo tudi v prihodnje bogatil vedenje o organizacijah. Po drugi strani pa moramo upoštevati situacijske dejavnike in širše okolje, ki so neločljivo povezani z razumevanjem organizacij.
Tehnologija je naš sopotnik. V prizadevanjih za razumevanje organizacije in spoznanja o organizaciji, je potrebno upoštevati, da so digitalne spremembe nekaj, kar vpliva na vse elemente organizacij, tudi na človeka. Ob tem pa je družbena dimenzija organizacij še vedno tista, ki je nujna za obstoj sodobne družbe in organizacij. Z roko v roki, z upoštevanjem načel, ki še vedno držijo organizacije v primežu človeške roke in zagotavljajo ustrezno razmerje med našim organizacijskim življenjem in življenjem zase. Zaradi digitalnih sprememb si ne smemo dovoliti, da spregledamo človeka. Moramo pa si dovoliti, da nam digitalne spremembe pomagajo in lajšajo številne okvire našega življenja v organizacijah.
Naj bo tudi letošnji naslov: »Človek, umetna inteligenca in organizacija« priložnost, da o njem skozi vaše prispevke pridobimo vsi. Razmišljanje in usmerjenost v razvoj bo namreč močnejša toliko, kolikor bodo močnejši naši prispevki. Znotraj razvoja organizacijskih znanosti je namreč pomembno in potrebno soustvarjati vsebine, ki vodijo v skupni naš še boljši jutri. Družbene dimenzije digitalnega naj bo iztočnica za vaša stališča, za vaše znanstvene in strokovne razprave. Ravno tako, kje so priložnosti in kje izzivi umetne inteligence za razvoj organizacij in napredek družbe.
Vabimo vas, da se nam v okviru 44. mednarodne znanstvene konference 2025 s svojim prispevkom pridružite tudi vi.
Red. prof. dr. Polona Šprajc
Predsednica programskega odbora 44. mednarodne konference o razvoju org. znanosti